Vérvétel menete

Célja

Rendszerint az alkar, kézhát gyűjtőereiből (véna) laboratóriumi vizsgálathoz vért nyerni.

Menete

A vérvételhez leültetjük vagy hanyatt fektetjük, amennyiben “ájulós”. Megkérjük, hogy karját lógassa le. Felkarját gumiszalaggal elszorítjuk. Megkérjük, hogy néhányszor szorítsa ökölbe a kezét, esetleg karját megütögetjük. Ezek hatására vénái megtelnek vérrel. A könyök hajlatában, az alkarján vagy a kézfején megkeressük azt a vénát, ahonnan a vért vesszünk.

A szúrás helyét fertőtlenítjük, és a steril tűt a vénába vezetjük. A tű végén fecskendő vagy egyre több helyen ún. zárt vérvételi rendszerű vákuum-cső van. A csőben előre kialakított vákuum meghatározott mennyiségű vért szív le. Ebben az esetben a tű végén lévő gumiszelep nem engedi, hogy a vér kifolyjon a tűből. Még akkor sem, amikor a gumidugóval lezárt csövet leveszik a tű végéről, vagy esetleg másikkal cserélik ki. Ha a kellő mennyiségű vért levettük, felengedjük a felkaron lévő leszorítást, és a tűt kihúzzuk a vénából. Helyére géz- vagy papírvatta-gombócot szorítunk, és leragasztjuk.

A mintatvevőt tájékoztatnia kell a következő esetekben:

  1. Ha valaki vérzékenységben szenved vagy véralvadás-csökkentő gyógyszert szed (pl. Syncumar, heparin injekció, Aspirin, Kalmopyrin, Colfarit, Astrix, stb.), jelezze ezt a vérvételt végző nővérnek vagy orvosnak, és a várhatóan hosszabb ideig tartó utóvérzés miatt a nyomókötést tartsa tovább a szúrás helyén.
  2.  Azt is jelezze, ha nem éhgyomorra érkezik a vérvételre. Ez különösen a vércukorszint mérése esetén fontos, mert magasabb érték esetén az orvos cukorbetegségre gyanakodhat, ha nem tudja, hogy mit evett vagy ivott a páciens a vizsgálat előtt. 
  3. Ha valakivel korábban előfordult már, hogy vérvételnél megszédült, elájult, akkor kérnie kell, hogy fektessék le a szúrás előtt.

Jó, ha tudja

Lehet, hogy a véna a szúrástól szétdurran, vagy azt nehéz megszúrni, ezért előfordulhat, hogy többször kell megkíséreljük a vérvételt. Az is megtörténhet, hogy a laboratóriumba érkezéséig a levett vér megalvad, vagy a benne lévő vörösvértestek szétesnek, hemolizálnak. Ilyenkor az eredmény pontatlan lehet, ami a vérvétel megismétlését teheti szükségessé..

Veszélye

Valójában kis kockázatú beavatkozás. A szúrás helyén bőrbevérzés, fertőzés alakulhat ki. A vérvétel közben bárki megszédülhet, esetleg elájulhat.

Fájdalom lehetőségei a vérvételkor:

  • A tűszúrás – egyéb tűszúrásokhoz hasonló, rendszerint enyhe – fájdalommal jár. 
  • A felkarra helyezett gumi szorítását sokan kellemetlennek érzik.


Kérdése van, vagy bizonytalan, hogy melyik vizsgálatot vagy laborcsomagot válassza?
Kérdezzen meg minket!



    Már egészségpénztári számlát is tudunk kiállítani,
    amit a következő partnereinkkel szemben tud elszámolni:

    Scroll to Top